ראיון עם דרור זנדמן, פסיכולוג קליני העוסק בשינוי נטיה מינית

דרור, מה אתה אומר למטופל שלך שמספר לך שהוא הומוסקסואל?

"שואל אותו למה הוא מתכוון במונח הזה, אשר הפירושים לו רבים."

מהן הסיבות האפשריות של מטופל לבחור לנסות לשנות את הנטיה המינית שלו?

"כי הנטייה אינה רצוייה לו מבחינת תכנית החיים שהוא רוצה להתוות לעצמו. יתכן שהנטייה איננה תואמת את ערכיו ואמונתו, המכתיבים אצל כל אדם את תכנית-חייו."

האם תמליץ להומוסקסואלים לנסות לשנות את הנטיה המינית שלהם?

"לגבי דתיים – בוודאי, והם בדרך-כלל אינם זקוקים להמלצתי אלא פונים אלי למטרה הזו. לגבי חילוניים – רק במידה והם עצמם מאד מעוניינים בכך. ללא מוטיבציה חזקה התהליך לא יקרה."

הדעה הרווחת היא שהומוסקסואליות היא גנטית ואי אפשר לשנות אותה. מה באמת גורם להומוסקסואליות והאם ניתן לשנות אותה?

"ההשערות על מקורות המשיכה בין גברים שונות ומגוונות. ישנו שתי השערות ביולוגיות: האחת, שמדובר בתכונה גנטית (כלומר "זה כתוב בכרומוסומים"). השניה, השערה הורמונלית (איזון ההורמונים בזמן ההריון במיוחד, אך גם לאורך החיים). בשני המקרים אין מדובר בהכרח בדבר שאינו ניתן לשינוי בתהליך של טיפול. ישנן השערות פסיכולוגיות שונות, לפיהן מדובר בתהליכים נפשיים העוברים על הפרט – הן ביחס לחברה שמסביבו, והן בתהליכי גיבוש העצמיות שלו, וגם לפיהן ניתן לטפל ולעזור לשינוי."

איך משנים נטיה מינית? מהי שיטת הטיפול שלך?

"בטיפול נפשי. הדרך שבה אני עובד תלויה במידה רבה במה שנראה לי מתאים לאדם שאיתו אני עובד. בדרך-כלל נעשה שימוש בשיטות טיפול פסיכואנליטיות קלאסיות, ובשילוב עם שיטות טיפול קוגנטיבי-התנהגותי, וכן בדמיון מודרך."

מנסיונך, מהם שיעורי ההצלחה של הטיפול ובמה ההצלחה תלויה?

"ההצלחה תלויה בכמה גורמים: גודל המוטיבציה לשינוי, >שיתוף הפעולה עם המטפל, הנכונות להתנתק מגורמים נותני-לגיטימציה להומוסקסואליות ("קהילה"), חיצונית ופנימית."

אגודת הפסיכולוגים האמריקנית מתנגדת לטיפולים לשינוי נטיה מינית ומזהירה מפני הנזק שעלול להגרם מהם. מה דעתך?

"שזוהי שטות גמורה, ונובעת במקרה הטוב מבורות, ובמקרה הרע מחשש מהלובי הפוליטי של ההומוסקסואלים בארה"ב."

יש הטוענים שפסיכולוג שעוסק בשינוי נטיה מינית עובר על האתיקה המקצועית, ושאם הדבר מתגלה אז הרשיון שלו נשלל. איזה חלק מהפסיכולוגים בארץ תומך ועוסק בשינוי נטיה מינית - האם אתה יוצא דופן?

בארצנו אין הדבר כך, ולפחות בינתיים מותר לעסוק בדבר. ישנם פסיכולוגים נוספים העוסקים בכך, אך איני יודע את מספרם. ודאי שהם המיעוט מבין הפסיכולוגים, מאחר ורוב הפסיכולוגים הם חילונים, והדיעה של האגודה האמריקאית הפכה להיות מעין חלק מאמונתם."

מדוע אתה עוסק בשינוי נטיה מינית כאשר פסיכולוגים רבים שוללים את הרעיון?

"כי הדבר מוכח כניתן לעשייה, יש רצון עצום לכך בקרב הפונים אלי, יש שמחה עצומה כשזה מצליח (ואני מוזמן לחתונות, ולעתים אף מברך בהן)."

מה דעתך, כפסיכולוג, על האתר "אנשים משתנים" ועל הדרך שהוא מציע?

"אינני מכיר אותו מספיק, אבל מטרותיו חיוביות – לפעול כנגד שטיפת-המוח המזעזעת כאילו אין אפשרות לשינוי, הגורמת לצעירים רבים לאבד תקווה (ולעתים עד כדי התאבדות). חשוב מאד שהציבור ידע שישנה אפשרות טיפולית, ושהיא עובדת, ונראה שהאתר אכן פועל בכיוון זה, ואני מאחל לו בהצלחה."